ایمنی راه

ایمنی راه

ایمنی راه

ایمنی راه اهمیت زیادی در زندگی روزانه دارد. در سراسر دنیا، مردم از راه‌ها و پیاده‌روها برای رفتن به محل کار، مدرسه، فروشگاه‌ها و خانه استفاده می‌کنند. از آنجا که هیچ رفت و آمدی بدون حادثه نیست، سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین می‌زند که تصادفات وسایل نقلیه سالانه بیش از 1 میلیون نفر را در سراسر جهان می‌کشند و بین 20 تا 50 میلیون نفر را مجروح می‌کنند. با این حال، افزایش ایمنی راه می‌تواند تا حد زیادی این آمار را تغییر دهد. به همین منظور هر کشوری قانون ایمنی راهها را بر اساس امکانات و شرایط خود تعدیل می‌کند.
یکی از فعالیت‌های شرکت ارومیه شن‌ریز، ایجاد امنیت در جاده‌ها بر اساس قانون ایمنی راه‌ها است. این شرکت سال‌هاست که با نصب و اجرای انواع تجهیزات ایمنی راه ها جاده‌های کشور را برای عبور و مرور ایمن آماده می‌کند.

تعریف ایمنی راه

اگر بخواهیم ساده بگوییم، ایمنی عدم وجود خطر است. وقتی درباره ایمنی راه صحبت می‌کنیم، به امکان سفر فرد در راهی مشخص بدون آسیب یا مرگ اشاره داریم. ایمنی جاده‌ها یک دغدغه بزرگ است. با توجه به این‌که هرگز آمار تصادفات به صفر نمی‌رسد، چالشی که در زمینه ایمنی جاده‌ها مطرح می‌شود، به حداقل رساندن دفعات تصادفات و مرگ و میر و جراحات ناشی از آن با استفاده از ابزار، دانش و فناوری موجود است.
ایمنی راه با فاکتورهای زیر تعریف می‌شود.

انواع اتصالات بتن نیوجرسی

نیوجرسی‌ها به شکل قطعات بتنی جدا از هم تولید می‌شوند. اما لازم است هنگام نصب به هم متصل شده تا یک غشای یکپارچه را ایجاد کنند. اگرچه در برخی از موارد نیوجرسی‌ها با فاصله از هم و به شکل تکی قرار می‌گیرند، اما زمانی که وظیفه اصلی این بلوک‌ها تامین امنیت در سرعت‌های بالا است، باید به خوبی به هم متصل شود. اتصال نامناسب می‌تواند سبب جدا‌شدن بلوک‌ها از محل اتصال و انحراف خودرو گردد. انواع مرسوم اتصالات نیوجرسی شامل موارد زیر هستند:

 1. اتصالات مفصلی (نرینگی و مادگی که با هم جفت می‌شوند)
 2. اتصالات لولایی (کام و زبان)

اتصالات مفصلی توصیه‌شده‌ترین نوع اتصالات نیوجرسی هستند و در انواع جدیداین بلوک‌ها استفاده می‌شوند. آنها ایمنی بیشتری را به همراه می‌آورند و ایرادات اتصالات لولایی را برطرف می‌کنند. شرکت ارومیه شن ریز در نصب نیوجرسی مفصلی پیش قدم است.

بلوک بتنی نیوجرسی چه مزایایی دارد؟

مزایای استفاده از بلوک بتنی نیوجرسی شامل موارد زیر است:

فرکانس تصادف (Crash Frequency)

تعداد تصادفات رخداده در سال یا واحد زمان دیگر.

نرخ تصادف (Crash Rate)

تعداد تصادف‌ها که بر اساس یک جمعیت خاص یا شرایط معین از نظر آماری نرمالایز شده‌اند.

نتیجه تصادف (Crash Outcome)

این فاکتور با انواع صدمات وارده به افراد درگیر در تصادف اندازه‌گیری می‌شود.

ایمنی اسمی (Nominal Safety)

تخمین ایمنی یک راه بر اساس پایبندی آن به مجموعه خاصی از استانداردهای طراحی و ایمن‌سازی

اهمیت ایمنی راه

ایمنی راه نه تنها از جنبه حفظ جان و سلامت افراد، بلکه از جنبه‌های وسیع‌تری که کل جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مهم است. به‌طور کلی، می‌توان اهمیت ایمن بودن راه‌ها از جهات زیر بررسی کرد.

برخی از موارد این استاندارد به شرح زیر هستند:

حفظ سلامت افراد جامعه

جامعه از افراد ساخته شده است و سلامت این افراد، سلامت جامعه را رغم می‌زند. با توجه به عواقب بلندمدت و گاهی مادام‌العمر تصادفات جاده‌ای بر سلامت افراد، ایمن‌سازی راه‌ها اهمیت زیادی بر سلامت جامعه دارد.

کاهش هزینه‌های درمان

هزینه‌های درمان یکی از هزینه‌های مهمی هستند که تا حد زیادی بر دوش دولت‌ها قرار دارند. افزایش تصادفات و حادثه‌های راه، با افزایش هزینه‌های مربوط به درمان همراه است و در مقابل، کاهش تصادفات جاده‌ای هزینه‌های درمانی دولت را می‌کاهد. به‌همین دلیل سرمایه‌گذاری در ایمن‌سازی راه‌ها می‌تواند نقش زیادی بر کاهش هزینه‌های درمان داشته باشد.

کاهش هزینه‌های بیمه

سالانه شرکت‌های بیمه هزینه‌های زیادی را بابت تصادفات جاده‌ای پرداخت می‌کنند. ممکن است تصور کنید پرداخت از طرف شرکت‌ها، ضرری را متوجه افراد و جامعه نمی‌کند. اما توجه به این نکته ضروری است که هزینه‌های بیمه صرف‌شده برای تصادفات جاده‌ای می‌تواند صرف ساخت و ساز و شکوفایی شود.

افزایش امنیت روانی افراد

رفت و آمد در یک راه پر خطر، با اضطراب و استرس بیشتری همراه است. رفت و آمد کودکان و افراد کم‌توان در این مسیرها می‌تواند نگرانی زیادی را برای خانواده‌ها ایجاد کند. اما با افزایش ایمنی راه‌ها، افراد مختلف جامعه امنیت بیشتری را از سفرهای داخل و خارج شهری حس می‌کنند افزایش امنیت روانی به معنای افزایش بهره‌وری افراد در محیط کار و جامعه است که در نهایت سود آن به خود جامعه بر‌خواهد گشت.

تجهیزات ایمنی راه

با توجه به اهمیت زیاد ایمنی راه‌ها، جوامع مختلف در طول زمان ابزار و تجهیزات گوناگونی را برای ایمن‌سازی راه‌ها ایجاد کرده‌اند. برخی از این ابزارها جهانی هستند و قوانین مربوط به نصب و استفاده از آنها نیز کاملا فراگیر است. ما در این‌جا انواع تجهیزات ایمنی راه‌ ها، از جمله نیوجرسی، خط‌کشی، گاردریل و تابلو علائم را معرفی کرده و قوانین مربوط به هرکدام از آنها را بررسی می‌کنیم.

ایمنی راه و بزرگراه

تماس با ارومیه شنریز

شرکت ارومیه شنریز پیشرو در زمینه ایمنی راه و جاده «نصب نیوجرسی»، «نصب گاردریل»، «نصب تابلوی علائم» و «خط‌کشی»
تماس با ما

نصب گاردریل

گاردریل یا جان‌پناه، به حفاظ‌های کنار جاده‌ای و میان‌جاده‌ای گفته می‌شود که برای جلوگیری از خروج وسایل نقلیه از جاده و یا سقوط آنها نصب می‌شود.
گاردیل‌ها بر اساس مواردی که از آن ساخته می‌شوند طبقه‌بندی می‌شوند. گاردریل‌های فلزی محبوب‌ترین و فراگیرترین انواع گاردریل در سراسر جهان هستند. آنها در میان سایر انواع گاردریل دارای بالاترین رتبه‌بندی‌ MASH هستند (TL-4). این رتبه بندی به توانایی گاردریل در جلوگیری از انحراف و کنترل وسایل نقلیه خارج از کنترل اشاره دارد و به‌طور کلی، هرچه رتبه MASH بالاتر باشد، حرکت با سرعت بالاتر در راه امکان‌پذیر است. این باعث می‌شود گاردریل‌های فولادی انتخاب خوبی برای جاده‌‌های خارج شهری و بزرگراه‌ها که سرعت وسایل نقلیه در آن زیاد است، باشد.

برخی از ویژگی‌های مهمی که باید در ساخت و نصب گاردریل به آنها دقت شود، شامل موارد زیر است:

شرکت ساخت و ساز ارومیه شن‌ریز با به‌کار‌بردن تجهیزات مدرن و استاندارد‌های جدید، گاردریل‌های با‌کیفیتی را در جاده‌های مختلف داخل شهری و خارج شهری نصب کرده و کیفیت بالای آنها را تضمین می‌کند.

نصب گاردریل

نصب نیوجرسی

نیوجرسی‌ها از انواع دیگر گاردریل‌ها محسوب می‌شوند. آنها یکی از مرسوم‌ترین گاردهایی هستند که در اطراف جاده‌های در حال ساخت و سایر سایت‌های زیر‌ساختی نصب می‌شوند. نصب نیوجرسی در دو نوع بتنی و پلاستیکی ساخته و نصب می‌گردد.

نیوجرسی مفصلی

نیوجرسی بتنی

آنها دارای رتبه TL-3 MASH هستند و به خوبی از انحراف خودروها و وسایل نقلیه جلوگیری می‌کنند. گاردریل‌های نیوجرسی با یک میله فولادی ساخته می‌شوند که از وسط بلوک‌های بتنی عبور می‌کند و به آن استحکام بیشتری می‌بخشد. این میله‌ها جزئی از یک آرماتور فلزی هستند که در داخل ساختار نیوجرسی قرار می‌گیرند

نیوجرسی پلاستیکی

موانع گاردریل‌ها از پلی پروپیلن یا پلاستیک دمشی ساخته می‌شوند و معمولاً فقط برای مناطقی که عبور و مرور خودرو در آن با سرعت کمی انجام می‌شود، مناسب هستند.  بسیاری از این موانع حداکثر تا 70 کیلومتر در ساعت سرعت را کنترل می‌کنند و در صورتی که سرعت وسیله نقلیه بیش از این باشد، از نیوجرسی گذشته و از جاده خارج می‌شود.

اگرچه این موانع انتخاب مناسبی برای جاده‌های خارج شهری و بزرگراه‌ها نیستند، اما ممکن است نیوجرسی پلاستیکی را در محل‌های موقت ساخت و ساز و یا مسیرهای مربوط به نمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها ببینید. آنها ابزاری عالی هستند که می‌توان از آنها برای ایجاد پارکینگ‌ و مسیرهای پیاده‌روی موقت در محل کار استفاده کرد.

همچنین، می‌توان از آنها برای سد‌کردن وسایلی مانند تیرهای برق یا جعبه‌های برق استفاده کرد تا وسایل نقلیه عبوری به طور تصادفی با آنها برخورد نکنند. 

شرکت ارومیه شن‌ریز در راستای دستیابی به اهداف ایمنی راه، انواع نیوجرسی بتنی و پلاستیکی را در پروژه‌های مختلف راهسازی کشور نصب کرده و تضمین کیفیت بالای آنها را بر عهده می‌گیرد.

نصب تابلو علائم

نصب تابلو علائم

نصب تابلو علائم، یک روش مهم برای هشدار و راهنمایی رانندگان است و به ایمنی راه کمک زیادی می‌کند. این علائم  آنچه راننده پیش رو دارد و اقداماتی را که لازم است انجام دهد، گوشزد می‌کنند. نصب تابلو علائم در حقیقت به معنای برقراری ارتباط با رانندگان از طریق جاده است. بسیاری از تصادفات و خطرهای جاده‌ای ناشی از عدم آگاهی راننده از موانع پیش‌رو و خطرات است. نصب کارآمد علائم ایمنی می‌تواند تا حدود زیادی این مشکلات را برطرف کرده و خطرات را کاهش دهد.

برخلاف آن‌چه ممکن است در ابتدا به نظر برسد، تابلو علامات تنها به علائم ثابت نصب‌شده در جاده که وضعیت پیش‌رو را نشان می‌دهند، محدود نمی‌شود؛ بلکه شامل علائم موقت نیز می‌باشد که بر اساس شرایط (مانند کار کارگران در محل، یا انسداد موقت راه) در محل نصب می‌شود.

شرکت ارومیه شن‌ریز نصب تابلو علائم در راه‌ها را با توجه به استانداردهای بین‌المللی انجام داده و در این زمینه پروژه می‌پذیرد. مهندسین این شرکت بر اساس استانداردهای بین‌المللی ایمن‌سازی راه‌ها، علائم مورد نیاز را مشخص کرده و آنها را به بهترین کیفیت در راه نصب می‌کنند.

خط کشی راه و جاده

خط کشی

خط کشی راه یکی دیگر از اقدامات ایمنی راه‌سازی محسوب می‌شود که اهمیت فوق‌العاده‌ای در کاهش آمار تصادفات دارد. خط کشی جاده، الگو یا کلماتی است که روی روسازی جاده نقش می‌بندد تا کاربر را راهنمایی کرده و ترافیک را کنترل کند.

انواع مختلفی از الگوهای خط‌کشی وجود دارد. هرکدام از این الگوها عملکرد خاصی دارند. ما در این‌جا به شکل مختصر برخی از انواع خط‌کشی جاده و معنای آنها را ذکر می‌کنیم.

 • علامت‌گذاری‌های طولی (Longitudinal Markings)
 • علامت‌گذاری عرضی (Transverse Markings)
 • علائم خطر (Hazard Markings)
 • علامت‌گذاری پیکان (Arrow Marking)
 • علامت دستوری (Directional Marking)
 • علامت‌گذاری تسهیلات (Facility Marking)

ایمنی راه و بزرگراه

تماس با ارومیه شنریز

شرکت ارومیه شنریز پیشرو در زمینه ایمنی راه و جاده «نصب نیوجرسی»، «نصب گاردریل»، «نصب تابلوی علائم» و «خط‌کشی»
تماس با ما

علامت‌گذاری‌های طولی (Longitudinal Markings)

هدف اصلی علامت‌گذاری طولی، هدایت راننده برای حرکات رو به جلو و محدود‌کردن سبقت در مناطق خطرناک است.

علامت‌های طولی معمولاً به رنگ‌های سفید و زرد هستند. رنگ سفید در موارد معمولی استفاده می‌شود؛ اما خط‌کشی زرد  معمولا جایی به‌کار می‌رود که تجاوز وسایل نقلیه از آن به به شدت ممنوع است.

در شکل زیر می‌توانید انواع علامت‌گذاری‌های طولی را ببینید.

انواع خط کشی طولی راه

علامت‌گذاری عرضی (Transverse Markings)

خط‌کشی‌های عرضی معمولا در بخش‌هایی اعمال می‌شوند که نیاز است راننده تغییرات سریعی را در حرکت و رانندگی خود انجام دهد. این خطوط به منظور کنترل ترافیک بر روی روسازی جاده کشیده‌شده و مفاهیم مختلفی مانند توقف، محل عبور عابر پیاده و ارائه جهت حرکت را در بر می‌گیرند.

علائم خطر (Hazard Markings)

خط کشی خطر

این خطوط برای نشان‌دادن یک خطر در مسیر پیش‌رو کاربرد دارند. برای مثال ممکن است ادغام دو جاده، تغییر خطوط و یا یک‌طرفه‌شدن را نشان دهند. 

اگر راننده نتواند این خطوط را شناسایی کند، یا چنین خطوطی وجود نداشته باشند،ممکن است زمان کمی برای پاسخگویی به خطر وجود داشته باشد. علائم خطر معمولا به شکل زیر هستند.

علامت‌گذاری پیکان (Arrow Marking)

علامت‌های پیکان از جمله خط‌کشی‌هایی است که برای نشان‌دادن مسیر صحیح به راننده بر روی جاده کشیده می‌شود. این علائم کمک می‌کنند راننده از سردرگمی نجات یافته و با حداقل تلاش، راه مناسب و صحیح را در پیش بگیرد. بدون وجود علامت‌گذاری پیکان، سردرگرمی رانندگان بیشتر شده و مسیر غلط را انتخاب می‌کنند.

پیکان‌ها ممکن است یک یا بیش از یک جهت داشته باشند.

 1. یک جهت – راننده باید در جهت مشخص‌شده رانندگی کند.
 2. دو جهت – راننده می‌تواند در هر دو جهت رانندگی کند.

علامت دستوری (Directional Marking)

خط کشی دستوری، شامل کلماتی است که دستوراتی را بر روی سطح جاده به نمایش در می‌آورند. از آنجا که این دستورات نوشتاری هستند، درک آنها برای راننده آسان است. برخی کلماتی که در این روش خط‌کشی استفاده می‌شوند به شرح زیر هستند:

 • ایست
 • آهسته
 • خروج
 • مدرسه
 • کاهش سرعت

نمونه‌هایی از این علامتگذاری‌ها را در شکل زیر می‌بینید.

علامت گذاری دستوری
علامت گذاری تسهیلات (Facility Marking)

علامت گذاری تسهیلات (Facility Marking)

این علامت‌گذاری امکانات جاده مانند پارکینگ، محل استراحت و …. را مشخص کرده و از ورود به مکان‌های خاص مانند ایستگاه‌های اتوبوس، مناطق شیر آتش‌نشانی و غیره جلوگیری می‌کند.

سخن پایانی

شرکت ساخت و ساز و تولید ارومیه شن ریز بخشی از اهداف خود را در زمینه ایمنی راه پیگیری می‌کند. این شرکت علاوه بر ساخت جاده و تعمیرات آن در داخل و خارج ازکشور، اقدامات مربوط به ایمن‌سازی جاده‌ای را نیز بر‌عهده گرفته و به خوبی به مشتریان خود پاسخ می‌دهد. ارومیه شن ریز بر آن است تا با استفاده از تکنولوژی روز و به‌کارگیری نیروهای ورزیده به عنوان یکی از بهترین شرکت‌های راه‌سازی، در زمینه‌های مختلف فعالیت کند. این شرکت علاوه بر ایمن‌سازی جاده‌ها به ساخت و ساز، تولید محصول و ساخت و آزمایش قیر پرداخته و فعالیت‌های خود را این حوزه‌ها نیز پیگیری می‌کند.

ایمنی راه و بزرگراه

تماس با ارومیه شنریز

شرکت ارومیه شنریز پیشرو در زمینه ایمنی راه و جاده «نصب نیوجرسی»، «نصب گاردریل»، «نصب تابلوی علائم» و «خط‌کشی»
تماس با ما
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.