انواع گاردریل و کاربرد آنها

انواع گاردریل و کاربرد آنها

انواع گاردریل و کاربرد آنها

گاردریل به میله‌هایی اطلاق می‌گردد که در دو طرف جاده نصب می‌شوند تا ایمنی راه، جاده و بزرگراه را تامین کنند. آنها وسایل نقلیه را هدایت کرده تا در مسیر خود باقی بمانند و از برخورد آنها با موانع خطرناک مانند تخته سنگ جلوگیری می‌کند. آنها همچنین، در وسط بزرگراه‌هایی که عبور و مرور در آنها دو جهته است نصب می‌شوند تا وسایل نقلیه را در مسیر خود حفظ کنند و مانند تصادف‌های شدید خودروهایی شوند که در دو جهت مخالف حرکت می‌کنند. علاوه بر این می‌توان از گاردریل برای محافظت از مناطق خاص مانند حیاط مدارس، محل عبور عابر پیاده و مخازن سوخت استفاده کرد.
ما در این‌جا درباره انواع گاردریل جاده، کاربرد آنها و سایر موارد مربوط به گاردریل‌ صحبت می‌کنیم

نقش نصب گاردریل در امنیت عمومی

نصب گاردریل نقش اساسی در سلامت عمومی جامعه دارد و می‌تواند به روش‌های زیر به سلامت رانندگان و سایر افراد جامعه کمک کند.

حفاظت از عابران پیاده

مهمترین نقش گاردریل جلوگیری از خروج وسایل نقلیه از مسیر است. این کار کمک زیادی به حفظ جان عابرین پیاده می‌کند که در اطراف بزرگراه در حال حرکت هستند.

جلوگیری از حواس‌پرسی

نصب میله در دوطرف جاده به رانندگان کمک می‌کند تا به شکل بصری مسیر را دنبال کنند و کاملا نسبت به آن متمرکز بمانند.

دورکردن افراد و وسایل نقلیه از مکان‌های خطرناک

یک خاکریز یا دره و یا مخازن سوخت می‌تواند خطر بالقوه برای عابرین پیاده و وسایل نقلیه باشد. نصب گاردریل افراد و وسایل نقلیه را از خطر دور می‌کند.

جلوگیری از تصادفات مرگبار

گاردریل با جلوگیری خروج وسایل نقلیه از جاده و افتادن آنها در دره و یا ورود به یک مسیر دیگر (مخصوصا مسیر مخالف) از تصادفات مرگبار جلوگیری می‌کند.

انواع گاردریل

بسته به رفتار گاردریل به هنگام برخورد وسیله نقلیه با آن و میزان تغییر شکل، گاردریل‌ها به سه دسته انعطاف‌پذیر، نیمه‌صلب و صلب تقسیم می‌شوند.

گاردریل انعطاف‌پذیر

این گاردریل‌ها محکم نیستند و می‌توانند هنگام برخورد با خودرو از خود انعطاف نشان‌دهند. گاردریل انعطاف‌پذیر شامل سه نوع سه کابلی، سپر دو موجی و سپر سه موجی است. انواع سه کابلی، همان‌طور که نامشان پیداست از سه کابل منعطف ساخته شده‌اند. آنها می‌توانند هنگام برخورد خودروهایی که وزن 800 تا 2000 کیلوگرم دارند دوام بیاورند. سپر دو موجی از ورق‌های سه میلیمتری گالوانیزه ساخته می‌شود و می‌تواند برخورد خودروهایی با وزن 800 تا 2000 کیلوگرم را تحمل کند. انواع سه موج شبیه دو موج است، اما سه موج داشته و بنابراین، برای ساخت آن نیاز به پهنای بیشتری از ورق فولاد گالوانیزه است. انواع سه موج را می‌توان در مناطقی که زمین چندان هموار نیست نیز استفاده کرد؛ درحالی‌که انوع دو موج نسبت به ناهمواری زمین مقاومت کمتری دارند.

انواع گاردریل و کاربرد آنها

گاردریل سه کابلی و دو موجی

گاردریل نیمه‌صلب

 آنها انعطاف‌پذیری کمتری دارند و شامل انواع سپر قوطی شکل، سپر دو موجی با پایه قوی، سپر سه موجی با پایه قوی و سپر سه موجی اصلاح‌شده هستند. در شکل زیر نمونه‌ای از یک گاردریل نیمه‌صلب را می‌بینید. انواع قوطی شکل مقاومت خود را از مقاومت کششی و خمش یک تیر با مقطع قوطی شکل به دست می‌آورد.

گاردریل نیمه‌صلب

گاردریل صلب

انواع صلب کاملا مقاوم هستند و هنگام برخورد وسیله نقلیه از جای خود تکان نمی‌خورند. حفاظ بتنی با مقطع متغیر و همچنین، نیوجرسی‌ها از این نوع هستند. این نوع گاردریل حتی می‌تواند وسایل نقلیه با وزن 18 تن را به مسیر اصلی برگرداننده و خود ثابت بماند. اگر ارتفاع این نوع گاردیل ۱۰۷۰ mm افزایش یابد می‌تواند در برای کامیونی با وزن 3.5 تن مقاومت کند.

حفاظ‌های میان‌جاده‌ای

این نوع گاردریل منحصرا در قسمت میانی جاده نصب می‌گردد.  ضوابط عملکردی این گاردریل‌ها شبیه با انواعی است که در کنار جاده نصب می‌شوند. حفاظ میانی دو موجی (با پایه‌های قوی) و حفاظ میانی سپری ۳ موج (با پایه‌های قوی) دو نوع رایج از این گاردریل‌ها هستند.  اولی از انواع حفاظ نیمه‌صلب بوده و برای جاده‌های کم‌عرض مناسب است. گاهی دو ردیف از این گاردریل‌ها کنار هم قرار می‌گیرند. حفاظ میانی سپری ۳ موج (با پایه‌های قوی) برای گذرگاه‌های باریک کاربرد دارد و در صورت برخورد شدید باز هم به شکل بدون تغییر باقی می‌مانند.

نصب گاردریل جاده و اتوبان

تماس با ارومیه شنریز

شرکت ارومیه شنریز پیشرو در زمینه ایمنی راه و جاده بلاخص نصب گاردریل در مسیرها و جاده های مختلف
تماس با ما

وسایل مورد نیاز جهت نصب گاردریل

وسایل مورد نیاز جهت نصب گاردریل تجهیزاتی هستند که برای ثابت‌کردن میله‌های گاردریل لازم هستند. دو قطعه کلیدی شامل راننده شمع گاردریل (guardrail pile driver) و دیگری دستگاه حفاری بزرگراه (highway drilling machine) است.

ابزار دیگر نصب گاردریل شامل خود گاردریل‌ها، پیچ، مهره، ابزار باز و بسته‌کردن پیچ، قطعات رابط، چکش، ابزار برش گاردریل و…. می‌باشند.

دستگاه نصب گاردریل

دستگاه‌های نصب گاردریل شامل راننده شمع گاردریل،  دستگاه حفاری بزرگراه و همچنین، چکش گاردریل‌کوب است. اما اگر عبارت «دستگاه نصب گاردریل» را در متون فارسی گوگل جستجو کنید، چکش گاردریل کوب را به شما نشان خواهد داد. این دستگاه دارای قدرت زیادی برای کوبیدن میله‌های گاردریل داخل زمین دارد. 

راننده شمع گاردریل (guardrail pile driver)

دستگاه نصب گاردریل
دستگاه نصب گاردریل
چکش دریل کوب
چکش دریل کوب

مراحل نصب گاردریل

اولین مرحله نصب گاردریل نیاز سنجی و امکان‌سنجی است؛ این‌که آیا محل مورد نظر نیازی به گاردریل دارد و در صورت نیاز چه گاردریلی برای آن مناسب است. نوع جاده، نوع خودروهای عبوری، احتمال تصادف، سرعت عبور و مرور و محل نصب گاردریل (کناری یا میانی) همه در همین مرحله مشخص می‌شوند.

در مرحله بعدی، ابزار لازم برای نصب گاردریل و میزان آنها بر اساس طول مسیر و ویژگی‌های آن مشخص می‌شود.

مرحله بعدی، فاز عملی کار است که در آن زمین بر اساس اندازه‌گیری‌های انجام‌شده صاف شده و محل نصب پایه‌های گاردریل سوراخ می‌شود.

سپس پایه‌ها نصب شده و میله‌های عمودی بر روی آن قرار می‌گیرند و به هم وصل می‌شوند.

 

گاردریل و استانداردهای کنترل کیفی

برای سنجش کنترل کیفی گاردریل برخی از تست‌ها لازم است. این تست‌ها برروی میله‌ها و سایر اجزای گاردریل انجام می‌شود تا کیفیت و مقاومت آنها را بررسی کند.

  • آزمایشات مربوط به تایید مواد سازنده (مثل فولاد)
  • تست‌های تایید قطعات (کنترل کیفی تمام قطعات به‌کار برده‌شده در گاردریل)
  • آزمایشات کنترل پردازش‌های انجام شده
  • تست‌های نظارت داخلی و خارجی (شامل تست‌های نظارتی داخل کارخانه و انواعی که توسط مراکز خارجی انجام می‌شوند)
  • تست سازگاری (قطعات باید با انواع هم نوع خود سازگار باشند)
  • تست مونتاژ (مونتاژ باید به شکل صحیح و بر اساس استانداردها انجام گردد)

آیین نامه نصب گاردریل

آیین نامه نصب گاردریل آیین‌نامه‌ای است که تمام نکات مربوط به نصب گاردریل را در خود دارد. این آیین‌نامه با عنوان «آﯾﯿﻦ ﻧﺎﻣﻪ اﯾﻤﻨﯽ راه ﻫﺎ» با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشوری، وزارت راه و ترابری و چند ارگان دیگر نوشته شده است. برخی از نکاتی که در آن یاد شده است به شرح زیر است:

 

هر جا استفاده از حفاظ ضروری باشد، باید در دورترین نقطه ممکن از  لبه سواره‌رو نصب شوند تا امکان برخورد وسایل نقلیه با آن به حداقل برسد.

نصب گاردریل جاده و اتوبان

تماس با ارومیه شنریز

شرکت ارومیه شنریز پیشرو در زمینه ایمنی راه و جاده بلاخص نصب گاردریل در مسیرها و جاده های مختلف
تماس با ما

نکات خرید گاردریل

اولین و مهمترین ویژگی گاردریل که هدف نهایی از خرید آن را تامین می‌کند، ایمنی آن است. از آنجا که تشخیص ایمنی گاردریل بدون آزمایشات قابل اثبات نیست، خرید از یک فروشنده معتبر می‌تواند گام بلندی در جهت تامین ایمنی نهایی باشد. از طرف دیگر نصب صحیح گاردریل با استفاده از نیروی متخصص و تجهیزات پیشرفته نیز یکی دیگر از نکات مهمی است که هنگام خرید و نصب گاردریل باید در نظر بگیرید. نصب گاردریل توسط شرکت معتبری که خود مواد اولیه را تامین می‌کند، می‌تواند یک راه حل خوب و مقرون‌به‌صرفه برای اطمینان از کیفیت نتایج نهایی باشد.

شرکت ارومیه شن ریز به عنوان پیمانکار نصب گاردریل، یکی از شرکت‌های معتبری است که در زمینه نصب گاردریل در راستای ایمن‌سازی جاده‌ها  فعالیت می‌کند. این شرکت آمادگی کامل برای انجام پروژه‌های ساخت و ایمن‌سازی با استفاده از نصب گاردریل را دارد. برای اطلاع از هزینه نصب گاردریل و مراحل انجام این کار می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.