احداث راه و بزرگراه

احداث راه و بزرگراه

نقشه برداری و طراحی مسیر راه و جاده

نقشه برداری و طراحی مسیر راه و جاده امروز جز فناوری‌ها و دستاوردهای نوین به شمار می‌رود که قطعاً کاربرد و مزایای خوبی را برای احداث راه و بزرگراه به دنبال دارد.

این فناوری باعث می‌شود تا با نقشه برداری صحیح و اصولی رانندگان و افرادی که از این مسیرها استفاده می‌کنند، بتوانند به راحتی و بدون هیچ‌گونه دغدغه و نگرانی مسیر مد نظر خود را طی نمایند.

قابل ذکر است که کار نقشه برداری از مسیر احداث راه‌ها و جاده‌ها در گذشته با مشکلات خاصی همراه بوده که امروزه با وجود ابزارهای جدید و فوق العاده پیشرفته به مراتب آسان‌تر شده است.

نقشه برداری راه برای ساخت جاده چیست؟

از آنجا که مسیرها معمولاً دو منطقه را به هم متصل می‌کنند می‌توان به سرعت گفت که نقشه برداری راه برای ساخت جاده، بزرگراه، اتوبان، سد سازی، پل سازی و غیره‌ امری ضروری است.
بنابراین در تعریف این امر باید گفت که به مجموعه اطلاعات و داده‌های جمع آوری شده برای مشخص کردن یک مسیر و به کار بردن آن به منظور اتصال دو منطقه جغرافیایی، نقشه برداری راه گفته می‌شود که گاهی این کار به صورت هوایی و توسط دستگاه‌های مدرن و پیشرفته در این زمینه انجام می‌گردد.
معمولاً نقشه برداری راه دارای قسمت‌ها و انواع مختلفی است که شامل اندازه‌گیری میزان عوارض سطح زمین، مشخص نمودن موقعیت‌های مکانی و جغرافیایی و در نهایت نشان دادن توپوگرافی یک منطقه و غیره می‌باشد که در جهت مسیر گذاری جاده‌ای بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.
اغلب این امر توسط متخصصین مجرب و کارآزموده و البته دانش آموخته در این رشته انجام می‌شود تا در نتیجه بتوانند بهترین مسیر را انتخاب نموده و به احداث راه و بزرگراه بپردازند.
ناگفته نماند که این مهندسین ساخت راه و جاده هستند که در نهایت با تصمیم‌ گیری و بهره مندی از این داده‌ها، آن را به بهترین شکل ممکن به کار می‌گیرند و پس از بررسی صحیح و بهینه این داده‌ها که توسط بروز‌ترین ابزارهای دنیا گرفته شده است، نقشه راه را اجرا نموده و اقدام به ساخت راه و جاده می‌کنند.

چه ابزار و تجهیزاتی در نقشه برداری برای احداث راه و بزرگراه کاربرد دارد؟

اغلب مهندسین راه و جاده سازی سعی می‌کنند با توجه به ابزارهای جدید و تجهیزات مدرن و به روز اقدام به نقشه برداری برای احداث راه و بزرگراه نمایند که شامل دستگاه‌هایی مانند لیزر اسکنر، انواع و اقسام دوربین‌های نقشه برداری هوایی را انجام می‌دهند.
البته ناگفته نماند که ابزار‌های فوق در گذشته بسیار کاربرد داشته‌اند که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری در این زمینه جای خود را به ابزارهایی مانند cpsهای مولتی فرکانس که از سرعت عمل بالاتر و نیز دقت بیشتری بهره‌مند هستند، داده هر چند که در زمینه هزینه‌های صرف شده، بسیار مقرون به صرفه تر است.
شایان ذکر است که بیشتر مهندسین ساخت جاده از تجهیزات دیگری از قبیل سه پایه، میله، چراغ راهنما، چکش، لیزر، ابزار آلات حفاری و غیره نیز استفاده می‌کنند که علاوه بر ارزان و مقرون به صرفه بودن، بسیار کارآمد و سبک می‌باشند.

فناوری‌های مورد استفاده در ساخت راه و جاده

همان‌طور که در تعریف نقشه برداری برای احداث راه و بزرگراه ذکر شد این امر در پل سازی بین نقاط مواصلاتی صعب‌العبور همانند دو کوه یا دره، تعیین مسیرهای ارتباطی روستایی و شهری و غیره بسیار ضروری است؛ بنابراین استفاده و بهره‌مندی فناوری‌های به روز و پیشرفته می‌تواند کمک شایانی به متخصصین این حوزه نماید.

استفاده‌ از فناوری‌هایی که بتواند به خوبی جنس خاک و نیز پوشش گیاهی یک منطقه را تشخیص دهد و یا اینکه مسیر سیلاب‌ها و پستی بلندی‌های آن منطقه را تعیین کند در زمان اجرای نقشه برداری ساخت جاده دقت بالایی را می‌طلبد.

 همچنین تعیین محل جاگذاری و قرار دادن زیرساخت‌ها و کابل‌های ارتباطی نیز در طول این فرآیند بسیار مهم است که به کمک فناوری‌هایی همچون Gps، اسکنر‌های سه بعدی، تئودلیت، پهپاد و غیره قابل اجرا است.

از چه روش‌هایی برای نمونه برداری در نقشه برداری و طراحی مسیر راه و جاده استفاده می‌شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که تنوع روش‌ها در نقشه برداری برای ساخت راه و جاده زیاد بوده که می‌تواند با توجه به شرایط محیطی و منطقه‌ای و نیز نیاز پروژه مد نظر انتخاب شده و مورد استفاده قرار گیرد.

از مهمترین و کارآمدترین این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود که شامل:

نمونه برداری به روش تاکئومتری

برای تعیین مسافت افقی و عمودی سطح زمین از این روش استفاده می‌شود که اصل آن به صورت مثلث متساوی الساقین بوده که معمولاً در آن نسبت بین فاصله پایه ثابت در بخش طول و راس آن از سطح زمین سنجیده می‌شود.

نمونه برداری توسط دوربین توتال استیشن

عکس‌برداری با توجه به زوایای مختلف از جزئیات منطقه و طول مسیر است که به دو صورت هوایی و زمینی قابل اجرا است.

نمونه برداری با Gps

کار با این ابزار و فناوری بسیار راحت است و استفاده از جی پی اس سبب می‌شود تا مهندسین به راحتی جزئیات منطقه را در اختیار داشته و مسیر را طراحی کنند.

نمونه برداری توسط پهپاد یا تصاویر هوایی

در این روش از طریق هواپیما یا پهپاد تصاویری به صورت متریک و بصری ضبط می‌شود که شکل، اندازه و هویت اجسام قرار گرفته در منطقه و همچنین طول مسیر مد نظر مشخص می‌شود.

نمونه برداری توسط لیزر اسکنر

از جمله پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها در زمینه نقشه برداری منطقه‌ای است که علاوه بر سرعت و دقت بالا، جزئیات ویژه و خاص از مختصات منطقه را در اختیار مهندسین قرار دهد.

البته ناگفته نماند که استفاده از نقشه‌های توپوگرافی منطقه نیز کمک بزرگی به مهندسین مربوطه می‌کند تا در اسرع وقت به بهترین شکل ممکن اقدام به نقشه برداری مسیر نمایند که کار و زمان مطلوب و مناسب به خود را می‌طلبد.

قابل ذکر است که هر چه دانش و تجربیات این مهندسین به روز تر و بیشتر باشد علاوه بر اجرای دقیق‌تر طرح، در زمان و هزینه‌ها صرفه جویی چشمگیری صورت می‌گیرد که قطعاً مورد توجه سفارش دهندگان پروژه می‌باشد.

در نهایت انتخاب و استفاده از هر کدام از این روش‌ها با توجه بویژگی‌های ذکر شده برای این مهندسین کاملاً تخصصی و حرفه‌ای انجام می‌گیرد.

اجرای پروژه احداث راه

تماس با ارومیه شنریز

اجرای پروژه‌های احداث راه و جاده در شرکت ارومیه شنریز
تماس با ما

کاربرد نقشه برداری برای ساخت راه و جاده چیست؟

نقشه برداری برای ساخت راه و جاده دارای کاربردهای فراوانی است که مهم‌ترین آنها در این حوزه می‌توان به ساخت جاده و بزرگراه در انواع مختلف، مسیرهای زمینی و صعب‌العبور، راه‌های روستایی و غیره اشاره نمود که با توجه به ضرورت توسعه و پیشرفت راه‌های ارتباطی اتصال در سطح داخلی یک کشور روز به روز بر سطح کیفی آن افزوده می‌گردد.

شایان ذکر است که این امر سبب می‌شود که پس از کسب اطلاعات و داده‌های مطلوب مهندسین راه به کار اجرایی و نیز برنامه ‌ریزی برای زیرساخت‌های مرتبط با پروژه‌های مهم مد نظر خود بپردازند.

واضح و روشن است که نقشه برداری برای ساخت جاده آمار و ارقام ریاضی و نیز ترسیم و اندازه‌ گیری نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند که وجود کمترین میزان خطا می‌تواند این امر مهم را با مشکلات جدی مواجه نماید تا جایی که خطرات جانی و مالی فراوانی را به دنبال داشته باشد؛ بنابراین بهره‌مندی از بهترین ابزارها می‌تواند تا حدود زیادی از درصد خطا را از بین ببرد.

احداث و آسفالت راه دسترسي ايستگاه راه آهن اروميه

سخن پایانی

خوب است بدانید که شرکت ارومیه شنریز پس از چند دهه تلاش در زمینه احداث راه و بزرگراه به خوبی توانسته نیاز مبرم مشتریان و متقاضیان خود را برطرف سازد.

 این شرکت همواره تلاش نموده تا از بهترین فناوری و دستاوردهای روز دنیا در جهت ساخت راه و جاده و نیز احداث راه و بزرگراه در داخل کشور استفاده نماید تا بتواند رضایت مندی مشتریان را در بالاترین حد ممکن به دست آورد.

لازم به ذکر است که کار و انجام فرایند نقشه برداری در جهت احداث و ساخت راه و جاده امری حرفه‌ای و تخصصی است که دقت بسیار بالایی را از مجری پروژه و طرح‌های راه سازی می‌طلبد؛ بنابراین متقاضیان محترم می‌توانند با استفاده از توانایی و همچنین دانش و تخصص شرکت ارومیه شنریز یکی از بهترین کارهای اجرایی را در اختیار داشته باشند.

اجرای پروژه احداث راه

تماس با ارومیه شنریز

اجرای پروژه‌های احداث راه و جاده در شرکت ارومیه شنریز
تماس با ما
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.